1060
1628680

Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund platt form med dekor hög hals och drakhänklar, dekor i famille rosefärger, central medaljong å ena sidan med en figurscen, den andra sidan med en fågel vid ett blommande magnoliaträd. Sigillmärke i botten. Höjd 40,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector.