1065
1619109

Assietter, ett par, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal med Guangxus märke.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i famille rosefärger av fjärilar, med femkload drake i mittmedaljongen. Runt brämen fortlöpande blomsterslinga. Diameter 17,3 cm.

Förgyllningen med slitage.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.