1076
1640159

Bordskärm, porslin och trä. Kina, 1900-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Rektangulär porslinsplakett med motiv av trana och hjort i blommande trädgård med tall, pioner och trädgårdsklippa. Kalligrafi under molnformationer, sigill i rött. Plakettens storlek 38 x 25,5 cm. Skuret träställ i hardwood. Höjd med ställ 53 cm.

Proveniens

The collection of Hasse Persson (Gränna, Sweden), purchased in the 1960s. Thence by descent.