1107
1639805

Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal. Med Johanneummärke N:483.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 440 - 1 920 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av ekorrar bland druvrankor, brämet med skuren dekor. Diameter 22,5 cm.

Små kantnagg. En med lagning.

Proveniens

Purchased at Bonhams, Brussels.

Compare with a pair sold in these rooms, Bukowskis 583, catalogue number 590.