117
1617635

Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Parisarbeten, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och patinerad brons. Modellerad som vestal blåsandes i trumpeter övergående i ljuspipor, uppbärande ljuspipa med dubbla groteskmasker, trepassformat postament med reliefornament. Höjd 62 cm.