119
1634742

Kandelabrar, ett par, för två ljus, Stockholmsarbeten, tidigt 1800-tal, Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 920 - 2 400 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och patinerad brons. Modellerade som egyptiserande karyatider uppbärande dubbla ljusarmar, med central eldslåga och ljuspipor med dekor av rostrastävar, cylrindriskt postament med palmettornament och kvadratisk fotplatta. Höjd 35 cm.