129
1634366

Läslampa, för ett ljus, sent 1700-tal, Gustaviansk.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld mässing, kolmårdsmarmor och bemålad bleckplåt. Oval sockel med dekor av pärlstav och hund. Justerbar skärm och ljusarm. Höjd 34 cm.