139
1623642

Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons. Rektangulärt urhus krönt med kvinnofigur och Amor, rik reliefornamentik, urtavla med romerska sifferindex märkt "Pres Pessone Celourb a Paris", hel- och halvslag. Längd 34, bredd 11, höjd 44 cm. Pendel och nyckel medföljer.