149
1623503

Fickur, av Petter Ramstedt (urmakare verksam i Stockholm ca 1782-1801), 1786.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
958 - 1 150 EUR
1 080 - 1 300 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Guld. Vitemaljerad urtavla med arabiska sifferindex, signerad "P. Ramstedt / Stockholm". Förgylld verksplatta med genombruten oroklove, även signerad på verket samt numrerad No. 129. Otydlig boettmakarstämpel. Höjd ca 54 mm. Kedja och samtida nyckeldragare medföljer. Total vikt ca 66 gram.