152
1623638

Skulptur, bemålat lergods, Europa, troligen sent 1600-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Soldat till häst. Bas i form av musselformat fat på fot. Bemålad i olika färger. Total höjd 29 cm.

Ståt och vardag i stormaktstidens herremanshem, William Karlson, Lund 1945. Se sid 459, bild 235.
Silvergåvor från Sveriges regenter till Rysslands tsarer under 1600-talet. Susann Silferstolpe mfl. Atlantis Stockholm 2014. Se sid 349.