237
1623788

Miniatyrbägare, silver, Königsberg troligen 1760/70-tal. Omstämplad av Andreas Anderson Gerdeen (verksam från 1794).

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
382 - 478 EUR
434 - 542 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Svagt konande, stående på tre kulfötter. Med spår av förgyllning invändigt. Höjd 4,2 cm, diameter upptill ca 4,7 cm. Vikt ca 34 g.