240
1628376

Pehr Zethelius, jaktbägare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1771.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
575 - 766 EUR
650 - 867 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Oval, konisk form. Invändigt förgylld. Höjd 6,7 cm, längd 8,5 cm. Undertill stämplad med Lilliehorns vapensköld samt graverad J.M. 1771. Vikt ca 95 g.