325
1626653

Morosov, brödkorg, delvis förgyllt silver, S:t Petersburg, Ryssland sekelskiftet 1900.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 440 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Kontrollmästarstämpel Jakov Ljapunov, verksam 1898-1903. Oval med hänkel, godronnerad, på liten fot. Längd 29 cm, bredd 23 cm. Vikt ca 805 g.

Proveniens

Familjen Nikulas samling, Helsingfors, Finland.