326
1622668

Dosa, tvåfärgat guld och emalj, otydliga stämplar, sannolikt Genève 1800-tal.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9 550 - 11 500 EUR
10 800 - 13 000 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rektangulär med rundade sidor, dekor med blomsterslingor och blå emalj, fällbart lock med plakett med motiv av två putti med facklor ridande på lejon (efter Peter Paul Rubens målning), signerad C.B (möjligen C&B). Längd 8,8 cm, bredd 5,9 cm, höjd 1,2 cm. Total vikt 126 g.