38
1623892

Konsolbord, tillskrivet Hedberg & Lindblads verkstad (spegelfabrikörer i Stockholm 1802-05), Sengustavianskt.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllt med delvis framtagen kredering. Sarg med dekor av kymation, lager- och pärlstav. Bladhölstrade spiralvridna ben med meanderbård. Imitationsmålad fotplatta. Skiva av vit marmor. Längd 82, bredd 41, höjd 84 cm.

Proveniens

Såld på Bukowskis 1982.