Madeleine Pyk – en samling F769
451
1639747

Figurgrupp, porslin. Meissen-liknande märke, 1800-tal.

Utropspris
15 000 - 30 000 SEK
1 430 - 2 850 EUR
1 640 - 3 270 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Underglasyrblått fabriksmärke. Ristat nummer 2219. Efter modell av Simon Louis Boizot för Sèvres. "La Fête des Bonnes Gens ou l'Heureux Vieillard". Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 40 cm. Bredd ca 38 cm.

Nagg.

Proveniens

Svensk privatsamling.