564
1628416

Per Hasselberg

(Sverige, 1850-1894)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 820 - 4 780 EUR
4 340 - 5 420 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Linnéa Österberg
Linnéa Österberg
Assisterande specialist konst
+46 (0)739 16 36 13
Per Hasselberg
(Sverige, 1850-1894)

"Grodan"

Signerad P Hasselberg och otydligt daterad Sthlm 19??. Koncipierad 1891. Marmor, höjd 36 cm.

En brons av Hasselberg med samma motiv visades vid Världsutställningen 1889 i Paris.

Alf Wallander (red.) m.fl, album VI, "Per Hasselberg 1850-1894", 1898, jfr exemplar s. 25 samt s. 29, motivet beskrivet s. 29-30.

Konstnär

Per Hasselberg var en svensk skulptör född i Ronneby, Blekinge. Han började sin bana som timmermanselev, snickarlärling och ornamentbildhuggare. Hasselberg studerade senare vid Ècole des Beaux-Arts i Paris. Han var en av Sveriges ledande skulptörer vid 1800-talets slut och var nära vän med Prins Eugen i vars konstsamling han finns representerad. Hasselberg var den förste svenske skulptören att erhålla guldmedalj på Parissalongen och han var en tongivande kraft inom opponentrörelsen. Kända verk av Hasselberg är ”Snöklockan” som bland annat finns i Nationalmuseums samlingar, ”Grodan”, ”Grodungen” och ”Näckrosen”.