Madeleine Pyk – en samling F769
802
1621333

Gottfrid Kallstenius

(Sverige, 1861-1943)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 430 - 1 710 EUR
1 640 - 1 960 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Gottfrid Kallstenius
(Sverige, 1861-1943)

Skärgårdslandskap

Signerad Kallstenius. Duk 44 x 56 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, Lilla Kvalitén, 18 december 1993, kat. nr 4172.
Privatsamling, Sverige

Konstnär

Gottfrid Kallstenius föddes 1861. Han påbörjade studier i medicin och humaniora men avbröt dessa efter tre år och började istället utbilda sig till konstnär. Han studerade bl a på Konstakademien för Edvard Perséus och erhöll 1887 hertigliga medaljen för målningen "September" och året därpå kungliga medaljen för "Kyrkogården i Västervik", även kallad, "Kyrkogård i höstsol". Han började undervisa på Konstakademien i början av 1900-talet och var 1912-34 vice professor. Medan Kallstenius tidigare måleri präglas av realism övergår han snart till stämningsmåleri och många känner igen hans romantiskt präglade solnedsgångmålningar med solbelysta tallar, klippor och stilla vatten. Kallstenius var också mycket intresserad av måleriets tekniska och teoretiska problem och gav bl a ut handböckerna "Oljemåleriet, färgstoff och bindämnen" 1913 och "Handbok i oljemålning" 1915.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på konstmuseerna i Göteborg och Malmö samt i en rad museisamlingar i Europa, Syd- och Nordamerika.