909
1623205

Lama, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1700-/1800-tal.

Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
764 - 1 150 EUR
868 - 1 300 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Avbildad sittandes på en dubbel kudde täckt av en matta, båda rikt dekorerade. Hans högra hand höjd i vitarka mudra, den vänstra vilandes i knät. Klädd i rock med kantmönster, det fridfulla ansiktet kröns av en Pandita usha vars sidostycken faller ner över hans axlar. Höjd 11 cm.

Proveniens

Poperty of a private Finnish collector.