911
1626764

Gudom, förgylld kopparplåt med inläggningar. Nepal, omkring 1900.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Avbildad ståendes på en lotustron, fötterna trampandes på binayaka, kroppen rikt dekorerad med stenar, klädd i dhoti, de åtta armarna hållandes attribut så som svärd, kniv och människohuvuden. Lotustronen placerad på en upphöjd tron, bakom skulpturen en flammande mandorla. Höjd 19 cm.

Slitage.

Proveniens

Property of a Swedish private collection brought together in the 1950-1990's, thence by descent within the family.

Purchased at Nordens Auktioner, Stockholm. Then from the collection of Wilhelm Kåge.