Madeleine Pyk – en samling F769
930
1621678

Panel, trä. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Panelen elegant skulpterad med ett blommande körsbärsträd med fåglar i en trädgård med pioner. Mått med ram 53x106,5 cm.

Torksprickor, nagg.

Proveniens

Property of a private Finnish collector.

Compare, Christies lot 3019. 29 May 2019 Live auction 18336 'Leisurely Delights'. A pine and crane nanmu panel.