Stol, "Lilla h", ed. XIX/XX, Forsnäs, 1991.
Laminerad björk, signerad och daterad XIX/XX Caroline Schlyter MCMXCI (1991). Höjd ca 150 cm, bredd 40 cm.
Liten fanerskada på ryggen.
Modellen formgavs 1989. Totalt tillverkades 30 exemplar, varav de 20 första är numrerade och signerade.
Stolen är tillverkad i en enda bit björkplywood. Schlyters mål var att skapa en ren, obruten linje och undvika fogar och anslutande detaljer. 1992 tilldelades Schlyter utmärkelsen Utmärkt Svensk Form för Lilla h.