117
1657882

Studio Escapist

(Sverige, Grundat 2020)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Studio Escapist
(Sverige, Grundat 2020)

Skåp, specialritat, utfört av Tre Sekel, Tibro, 2024.

Bemålat i blank burgundy, beslag i ek, tre dörrpar med bakomliggande hyll- och lådinredning fanerad i ek, brickmärkt i låda TRE SEKEL MÖBELSNICKERI. Längd 228 cm, djup 50 cm, höjd 170 cm.

Smärre slitage och märken.

Proveniens

Specialritat till en privatinredning i Stockholm.

Formgivare

Studio Escapist är en Stockholmsbaserad inrednings- och arkitektbyrå grundad av Elin Martin och Michaela Hemlin. Duon blev utnämnd till Årets inredare vid Residence Stora Formpris 2024.