153
1652020

Francesca Woodman

(USA, 1958-1981)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 640 - 9 550 EUR
8 680 - 10 800 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Francesca Woodman
(USA, 1958-1981)

"Untitled", Boulder, Colorado, 1972-1976

Estatestämpel samt signerad av George och Betty Woodman och numrerad 11/40 a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 14,5 x 20,5 cm. Bladstorlek 20,3 x 25,3 cm.

Proveniens

Galerie Hubert Winter, Wien.
Privatsamling, Göteborg.

Palazzo delle Esposizioni, Rom, "Francesca Woodman - Providence, Roma, New York", 2 februari - 27 mars 2000, ett annat exemplar utställt.

Laura Liotti (red), "Francesca Woodman - Providence, Rome, New York", 2000, utställningskatalog Castelvecchi Arte, avbildad s. 41.