183
1650491

Gisèle Freund

(Tyskland, 1908-2000)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Linnéa Österberg
Linnéa Österberg
Assisterande specialist konst
+46 (0)739 16 36 13
Gisèle Freund
(Tyskland, 1908-2000)

"Virginia Woolf, London, 1939".

Signerad Gisele Freund och stämplad a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 29,5 x 22,7 cm. Bladstorlek 39,7 x 30 cm.

Proveniens

Direkt från konstnären.
Bukowski Auktioner, Contemporary Art & Design 639, april 2022, kat. nr 202.

Musee National d’art moderne Centre Pompidou, ”Gisele Freund Itinéraires” , 1991, avbildad.

Den 19 december 1908 föddes Gisèle Freund i en judisk familj i Berlin-Schöneberg. Som student i Frankfurt am Main var hon med i en anti-nazistisk motståndsgrupp innan hon 1933 flydde till Paris. Där skrev hon en banbrytande doktorsavhandling om fotografiets historiska roll. Hon arbetade själv som fotograf, specialiserade sig på konstnärsporträtt och använde tidigt färgfilm.
Tack vare kontakten med kvinnorna Sylvia Beach och Adrienne Monnier som drev bokhandeln Shakespeare & Company på rue de l’Odéon i Paris hamnade Gisèle Freund mitt i mellankrigstidens amerikanska författarkoloni på vänstra stranden av floden Seine. Hennes kamera förevigade kända namn som Gertude Stein, Alice B Toklas, Janet Flanner och Djuna Barnes.