"The Perfect Overscheduled Kid"
Signerad MM och daterad 2015 a tergo. Pannå 20 x 15 cm.
Marcus Mårtenson föddes i Stockholm 1972. Mårtenson studerade vid Konstskolan Idun Lovén, Stockholm (2003–2004) och vid Konstskolan Basis, Stockholm (2001–2003). Hans verk har visats på flera separat- och grupputställningar i Sverige och utomlands. 1992 var han en av grundarna av Underground Productions, en tidskrift med fokus på graffiti-kultur. Marcus Mårtenson bor och arbetar i Stockholm.