35
1650333

Mario Bellini

(Italien, Född 1935)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 550 - 11 900 EUR
10 800 - 13 600 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Mario Bellini
(Italien, Född 1935)

Soffa, "Camaleonda", B&B Italia, Italien, 2020-tal.

Sex moduler, stomme i MDF och polyuretanskum, klädd i blå textil så kallad "Astro", kulfötter i bok, märkt B&B ITALIA Mario Bellini Camaleonda Made in Italy. Tre moduler 96 x 96 cm samt tre moduler 96 x 66 cm. Höjd 67 cm. Total längd 354 cm.

Smärre slitage.

Modellen formgiven 1970.