430
1651758

Barnett Newman

(USA, 1905-1970)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 820 - 5 730 EUR
4 340 - 6 510 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Barnett Newman
(USA, 1905-1970)

"The Moment" ur: "Four on Plexiglas".

Signerad och numrerad 59/125, daterad 1966.
Färgserigrafi på plexiglas monterad på träpannå. Tryckt av Knickerbocker Machine & Foundry Inc., New York. Utgiven av Multiples, Inc., New York. 124 x 12,5 x 2,5 cm.

Proveniens

Spångberg Collection, Uppsala.

Barnett Newman Foundation 227