Madeleine Pyk – en samling F769
101
1675557

Eva Hild

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 750 EUR
4 360 - 5 450 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Eva Hild
(Sverige, Född 1966)

Skulptur, unik, ur serien "Bumling", egen studio, 2000.

Handbyggt kaolin-engoberat stengods, signerad Eva Hild 2000 - 2024. 47 x 44 cm, höjd ca 32 cm.

Ytan rengjord och konserverad av Eva Hild 2024.

Proveniens

Galleri Jeanette Ölund, Borås.

Formgivare

Eva Hild bor och arbetar i Sparsör i Borås kommun. Hon gör framför allt skulpturer i vit eller svart stengodslera; organiska, non-figurativa former som rör sig mellan inre och yttre rum. Hennes första soloutställning var på Galleri Inger Molin i Stockholm år 2000 och hennes skulpturer har sedan visats hos bl.a Nancy Margolis Gallery i New York, Galleri Andersson Sandström i Umeå och Galerie NeC i Paris. Hon finns representerad på museer och i konstsamlingar nationellt och internationellt, bl a på Musee de Sèvres i Paris, Museum of fine arts i Boston, Museum of Contemporary Ceramics i Shanghai och Nationalmuseum i Stockholm.