Kan inte nå servern
119
1624966

Pablo Picasso

(Spanien, 1881-1973)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
23 700 - 28 500 EUR
27 100 - 32 600 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Camilla Behrer
Stockholm
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Pablo Picasso
(Spanien, 1881-1973)

Fat, lergods, "Scène tauromachique", unikat, Madoura, Vallauris, Frankrike, 1957.

Ristad och målad dekor av tjurfäktningsscener i svart och vit engobe, signerat Picasso och daterat 22.1.57, stämplat MADOURA PLEIN FEU och märkt med etikett från Galerie Louise Leiris, Paris. Diameter 22,7 cm.

Certifikat utfärdat av Picasso Administration medföljer.

Införselmoms

Införselmoms (12%) tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00.

Proveniens

Galerie Louise Leiris, Paris.
Arild Wahlströms samling, Norge. Därefter genom arv inom familjen till nuvarande ägare.

Arild Wahlström var en norsk industrialist och verkställande direktör och sedermera ordförande för Sande Tresliperi A/S och Sande Paper Mill A/S. Wahlström hade vid sidan om affärer och idrott ett stort intresse för konst och konstsamlande, vilket han delade med sin hustru Aasta. I hemmet på Holmenkollen byggde paret upp en omfattande samling med stora norska och internationella verk. Wahlström reste mycket och kombinerade gärna sina resor med besök hos gallerister och konstnärer. Han utvecklade nära relationer till ett flertal konstnärer och träffade Poliakoff, Henry Moore, Soulanges, Manessier, Singier och många fler. Tre gånger var han inbjuden att besöka Picasso i södra Frankrike med galleristen Kahnweiler men varje gång kom affärer emellan vilket var en stor besvikelse. Wahlströms stora intresse för Picassos grafik hade väckts efter kriget, vid en affärsresa till Paris 1946. På en liten sidogata hade paret Wahlström upptäckt en bild av ett kvinnohuvud i en konsthandel. ”Det var så vackert – vi blev bägge tagna av det med en gång. Det var något extraordinärt”. Händelsen ledde till ett intensivt samlande och resulterade i en av världens största privata samlingar av Picasso-grafik med över 1000 grafiska blad. 1982 donerade Arild Wahlström nästan 500 av dessa blad, bl.a. hela Vollard-sviten till Nationalgalleriet i Oslo.

Formgivare

Pablo Picasso (1881-1973), spansk målare, grafiker, skulptör och keramiker. Verksam i Frankrike sedan 1900. Han är jämte Matisse 1900-talets mest dominerande konstnär. Efter att ha passerat en blå period, en rosa med cirkusscener och harlekiner skapade han 1907 under påverkan av afrikanska skulpturer sin första kubistiska målning ”Flickorna från Avignon”. Tillsammans med Braque vidareutvecklade han kubismen genom att slå sönder ytorna, som sedan återgavs i olika samtidiga aspekter. 1912 lämnade han naturen och återskapade en ny verklighet för att 1916 återvända till akrobaterna. Under 20-talet närmar han sig surrealismen och arbetar med underfundiga former samtidigt som han gjorde teckningar och etsningar i linjestil. Under det spanska inbördeskriget upprörs han våldsamt och det är nu hans stora protest i målningen Guernica kommer till. I slutet av 40-talet bosätter han sig vid Medelhavet och framställer nymfer, kentaurer och fauner samt gör parafraser på gamla mästares verk samt målar kraftfull terrakottakeramik i Vallauris. Hans rikliga grafiska produktion följer samma utveckling som måleriet.

Pablo Picasso var inte bara konstnär, utan också en skicklig keramiker. Under sin livstid skapade han hundratals keramiska verk, som karaffer, vaser och fat. Picassos passion för keramik startades när han år 1946 besökte den årliga keramikutställningen i Vallauris i södra Frankrike och introducerades för hantverket av konstnärsparet Suzanne och Georges Ramié som ägde keramikfabriken Madoura. Under åren då han vistades i Vallauris träffade Picasso sin andra fru, Jacqueline Roque, som han avbildade på de keramiska föremålen. Han dekorerade också keramiken med abstrakta djur och tjurfäktare i kubistisk stil.

Läs mer