128
1654485

Emy Wahlström

(Sverige)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Emy Wahlström
(Sverige)

Takkrona, modell "5024", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1910-tal.

Gjuten patinerad mässing, rik naturalistisk dekor av ekorrar i grenverk, fem ljuspunkter. Höjd 113 cm, diameter 57 cm.

Slitage, bottenkupan med lagningar, ej funktionstestad.

Modellen visades på Konstindustriutställningen i Stockholm 1909.

E. G. Folcker (red), "Svenska Slöjdföreningens Tidskrift", 1909, modellen avbildad s. 14.
Modellen avbildad i katalog 1910.