Takkrona, modell "5024", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1910-tal.
Gjuten patinerad mässing, rik naturalistisk dekor av ekorrar i grenverk, fem ljuspunkter. Höjd 113 cm, diameter 57 cm.
Slitage, bottenkupan med lagningar, ej funktionstestad.
Modellen visades på Konstindustriutställningen i Stockholm 1909.
E. G. Folcker (red), "Svenska Slöjdföreningens Tidskrift", 1909, modellen avbildad s. 14.
Modellen avbildad i katalog 1910.