135
1662856

Fåtöljer, ett par, Sverige, 1920-tal.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Ek, inläggningar i ädelträ, fast stoppad sits och rygg klädda i skinn. Bredd 90 cm, höjd 89-99 cm.

Slitage och skador, torrsprickor.

Proveniens

Teaterförbundet, Stockholm.

Föreliggande fåtöljer har ursprungligen stått i Teaterförbundets lokaler i Stockholm, och torde sannolikt ha ritats antingen för en teateruppsättning eller till en inredning i förbundets lokaler. Enligt obekräftade uppgifter från förbundet kan teaterdekoratören Einar Hjort, som var engagerad i Teaterförbundet, vara upphovsman till fåtöljerna. Hjort studerade dekorationsmåleri vid Stora teatern i Göteborg 1914-17, för att därefter anställas som dekorationsmålare vid Helsingborgs stadsteater, där han var aktiv 1921-35.