140
1659027

Elis Bergh

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Elis Bergh
(Sverige, 1881-1954)

Taklampa, C.G. Hallberg, Stockholm, 1920-tal.

Nysilver, fyra ljusarmar, originalskärmar. Diameter 66 cm, höjd 81 cm.

Slitage, patina, ej funktionstestad.