Skål, nysilver, Swedish Grace, Karl Wojtech, Stockholm, 1920-tal.
På profilerad fot, två hänklar, ciselerad dekor av ett stiliserat ansikte och meanderbård, signerad K. Wojtech. Diameter 27 cm, höjd inklusive hänklar 10 cm.
Repor och märken.
Erik Wettergren, "L’art Décoratif Moderne en Suède", Malmö museum 1925, modellen avbildad s. 154.