141
1671022

Wolter Gahn

(Sverige, 1890-1985)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
287 - 383 EUR
325 - 433 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Wolter Gahn
(Sverige, 1890-1985)

Skål, nysilver, Swedish Grace, Karl Wojtech, Stockholm, 1920-tal.

På profilerad fot, två hänklar, ciselerad dekor av ett stiliserat ansikte och meanderbård, signerad K. Wojtech. Diameter 27 cm, höjd inklusive hänklar 10 cm.

Repor och märken.

Erik Wettergren, "L’art Décoratif Moderne en Suède", Malmö museum 1925, modellen avbildad s. 154.