Madeleine Pyk – en samling F769
16
1648562

Ingeborg Lundin

(Sverige, 1921-1992)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Ingeborg Lundin
(Sverige, 1921-1992)

Vas, "Melon", glas, Orrefors, efter 1959.

Gråblått underfång, signerad ORREFORS Expo D 9-57 Ingeborg Lundin. Höjd 29,5 cm, diameter ca 30,5 cm

Formgivare

Ingeborg Lundin var en svensk glaskonstnär född i Växjö. Hon utbildade sig på Konstfack i Stockholm. Lundin var knuten till Orrefors glasbruk en lång period, mellan 1947- 1971 och var Orrefors första kvinnliga formgivare. Hon har framför allt ritat konstglas men även bruksglas i en lätt och graciös stil, ibland med en lätt surrealistisk gravyr. Hon är mest känd för sin ikoniska vas ”Äpplet” som ibland kommit att symbolisera 1950-talet, modellen ritades till H55-utställningen i Helsingborg. Ingeborg Lundin förnyande arieltekniken med tidstypiska geometriska motiv och ansiktsvaser i olika färg.