Madeleine Pyk – en samling F769
178
1666054

Otto Schulz

(Tyskland/Sverige, 1882-1970)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Otto Schulz
(Tyskland/Sverige, 1882-1970)

Taklampa, Boet, Göteborg, 1930-40-tal.

Förnicklad stomme, skärm i frostat glas, fyra ljuspunkter. Längd 60 cm, bredd 50 cm, höjd 23 cm.

Enstaka smärre nagg, ej funktionstestad.

Modellen finns avbildad i en akvarell betitlad "Sängkammare för Köpman O. Nordh, Partille” i Otto Schulz samling bevarad på Röhsska museet i Göteborg, inventarienummer RKM 37:372-1970.

Formgivare