Arne Jones E1299
18
1659847

Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Bertil Vallien
(Sverige, Född 1938)

Unik skulptur, båt, "Voyage XVII", sandgjutet glas, Kosta Boda.

Invändig dekor av förgyllt ansikte, glob, stege mm mot klarglas, slipade och blästrade kanter, signerad B. Vallien 7531904 KOSTA BODA UNIQUE. Längd 43,5 cm, bredd 7,5 cm, total höjd inkl järnställ med vajrar 14 cm.

Formgivare