181
1673356

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Bordslampa, modell "A 520", Stockholm, 1928.

Tenn, stämplad med änglamärket samt årsstämpel B8. Höjd 46 cm inklusive skärm.

Smärre slitage, nydragen el och senare skärm.

Modellen formgiven 1927-28.

Formgivare