183
1661859

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

Handspegel, modell "A 619", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1920-30-tal.

Triangulär, dekor i relief med klassicerande motiv, handtaget med svärtat trä. Höjd 35 cm.

Smärre slitage.

Formgivare