188
1667339

Björn Trägårdh

(Sverige, 1908-1998)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Björn Trägårdh
(Sverige, 1908-1998)

Burk med lock, tenn och mässing, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1951, modell A 2275

Tenn med mässingsskodda kanter, knoppen med reliefdekor av "ormskinn", så kallad panamadekor, stämplad med änglamärket samt årsstämpel A9, diameter 10,5 cm, höjd 6 cm.

Slitage.

Modellen formgiven omkring 1935.

Formgivare

Björn Trägårdh (1908-1998) Konstnär, möbelarkitekt, tecknare och grafiker. Han var verksam som formgivare vid Firma Svenskt Tenn åren 1928–1936, där han formgav möbler, tennföremål och andra konstindustriprodukter. Trägårdh knöts till Svenskt Tenn redan som 20-åring och var påverkad av en funktionalistisk formuppfattning. Han arbetade i en sober färgskala med svart, vitt och grått som färgelement. Vidare var han tillsammans med Estrid Ericson utställningsarrangör för några uppmärksammande utställningar. Efter att Josef Frank börjat arbeta vid Firma Svenskt Tenn flyttade Trägårdh till Paris 1939 där han verkade som bildkonstnär. Under och efter kriget återgick han till konsthantverket och modeindustrin och tillverkade knappar och broscher för bland andra modehusen Dior, Bruyère, Schiaparelli med flera. Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Institut Tessin i Paris samt i konstmuseum i Tours och Pau i Frankrike.