Madeleine Pyk – en samling F769
192
1655756

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Josef Frank

Sideboard, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.

Fanerat med mahogny, två lådor och två skåp, draghandtag och gångjärn av mässing. Längd 152 cm, bredd 51 cm, höjd 80 cm.

Smärre slitage, fläckar. Nyckel finns.

Formgivare