194
1675096

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Josef Frank

Bordsvitrin, modell "2070", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.

Mahogny, dörr, sidor och två lösa hyllplan av glas, fond och botten av spegelglas. Bredd 38 cm, djup 16,5 cm, höjd 49,5 cm.

Slitage, en smärre spricka vid en mässingshållare, ett hyllplan saknas.

Modellen formgiven 1945-46.

Formgivare