20
1646261

Gunnel Nyman

(Finland, 1909-1948)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnel Nyman
(Finland, 1909-1948)

Vas, "Calla", glas, Riihimäen Lasi Oy, Finland.

Frihandsblåst klart grönt glas med underfång av opalinglas, klippt och driven kant, kulad botten, signerad Riihimäen Lasi Oy Gunnel Nyman. Höjd 22,3 cm.

Några små repor.

Gunnel Nyman, The Bulletin of the Finnish Glass Museum, Lastitutkimuksia, glassresearch IV (1987), modellen avbildad, se katalognr 49, sid 91.

Modellen formgiven år 1946.