Vas, "Calla", glas, Riihimäen Lasi Oy, Finland.
Frihandsblåst klart grönt glas med underfång av opalinglas, klippt och driven kant, kulad botten, signerad Riihimäen Lasi Oy Gunnel Nyman. Höjd 22,3 cm.
Några små repor.
Gunnel Nyman, The Bulletin of the Finnish Glass Museum, Lastitutkimuksia, glassresearch IV (1987), modellen avbildad, se katalognr 49, sid 91.
Modellen formgiven år 1946.