205
1666655

Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

Bordslampa, modell "30595", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.

Fot i antikoxiderad mässing, läderlindad pelare, skärm i grönlackerad mässing, krön i antikoxiderad mässing, märkt med modellnummer NK 30595. Höjd 54 cm, diamter 42 cm.

Smärre slitage, nydragen el.

Modellen avbildad i Nordiska Kompaniets katalog 1943 samt arkiv 1949.

Formgivare

Bertil Brisborg var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern. Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armaturtillverkning. Brisborg ledde arbetet med armaturer till kollektionen Triva och formgav flertalet banbrytande armaturer under 1940-50-talet.