206
1654570

Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

& Sven Hesselgren, taklampa, "Luxiflax", Asea, 1940-tal.

Konisk form med plywoodlameller, kopparskruv. Höjd ca 37 cm, diameter (i botten) 30 cm..

En lamell med spricka, smärre slitage.

Arthur Hald (red), "Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift", Stockholm 1946 s. 150-151.

Modellen var med i den av Svenska Slöjdföreningen arrangerade tävlingen "Vägar mot bättre belysningsarmatur" 1946 ledd av Helge Zimdahl. "Luxiflax" belönades med andrapris.

Formgivare

Carl-Axel Acking räknas som en av de mest inflytelserika svenska arkitekterna och formgivarna under 1930-50-talen. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Kooperativa Förbundet i Stockholm och Bröderna Malmströms Metallvarufabrik i Malmö, samt av flertalet snickarmästare för Stockholms Hantverksförening. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska stolen "Trienna". Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg år 1955 och hade betydande positioner inom den svenska arkitektur- och formvärlden.