Taklampa, Swedish Modern, Malmö, 1950-tal.
Mässing, organisk stjärnform, sex ljuspunkter med originalsidenskärmar, upphängning i rep. Diameter 77 cm, total höjd 80 cm.
Smärre slitage, smärre skador på skärmar, ej funktionstestad.
Modellen avbildad i katalog 1954.