213
1673487

Bergboms

(Sverige, Grundat 1940)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Bergboms
(Sverige, Grundat 1940)

Taklampa, Swedish Modern, Malmö, 1950-tal.

Mässing, organisk stjärnform, sex ljuspunkter med originalsidenskärmar, upphängning i rep. Diameter 77 cm, total höjd 80 cm.

Smärre slitage, smärre skador på skärmar, ej funktionstestad.

Modellen avbildad i katalog 1954.